Výsledky soutěže Nejpřívětivější pohostinství a penzion v mikroregionu ÚhlavaV sobotu 13.srpna 2011 proběhlo v rámci Hamerské sekyry vyhlášení vítězů soutěže. Soutěže se zúčastnilo devět vybraných poskytovatelů ubytovacích a stravovacích služeb v regionu kolem Nýrska. Tyto penziony a restaurace jsou nositeli tzv. Marketingové značky Ekoregionu Úhlava, která návštěvníkům zaručí kvalitu a tradici nabízených služeb.

Cílem soutěže je podpora penzionů a restaurací v mikroregionu Úhlava. Zároveň je tak oceněna snaha provozovatelů zařízení o nabídku kvalitních služeb s přátelským a individuálním přístupem k hostům, protože udržet si dobrou úroveň služeb a dlouholeté podnikatelské nadšení na Šumavě není vůbec lehká věc. Účelem bylo také obyvatelům mikroregionu Úhlava představit podniky, které jistě stojí za to navštěvovat.

Soutěžící penziony a restaurace hodnotili přímo místní obyvatelé. V průběhu června se v Nýrsku, Janovicích, Dešenicích, Chudeníně, Bezděkově, Čachrově, Klenové, Všerubech a v Hamrech v obchodech, na úřadech, na poštách a podobně objevily sběrné boxy s logem Ekoregionu Úhlava a hlasovací ankety. V anketách byly stručně představené soutěžící restaurace a penziony a hlasující vybírali jednu restauraci a jeden penzion, který podle nich reprezentuje mikroregion Úhlava.
V rámci hodnocení v soutěži se sešla také hodnotící komise ve složení Marta Pavlásková (penzion U Spálené čočky), Jan Pavlásek (místní znalec, bývalý pan starosta města Strážov), Josef Mayer (klub českých turistů Nýrsko) a Tomáš Pruner (sdružení Ametyst, Plzeň). Komise udělila dvě zvláštní ocenění a vylosovala tři hlasující obyvatele a tři návštěvníky soutěžních penzionů a restaurací, kteří vyplňovali dotazníky pro zhodnocení služeb v navštívených soutěžících zařízeních.

Obyvatelé mikroregionu Úhlava zvolili jako nejlépe reprezentující restauraci mikroregionu Úhlava Restaurant a penzion Všeruby a nejlépe reprezentující penzion Penzion St.Leonhard v Uhlišti.

Zvláštní ocenění hodnotící komise soutěže:

- Hospůdka Zemanka v Milencích za „Originální prostředí k setkávání“

- Rodinný hotel Zach v Zelené Lhotě za „Vstřícný přístup ke všem hostům“.

Celkové umístění všech soutěžících podle hlasování v anketách:

Pořadí v kategorii restaurace

1. Penzion a restaurant Všeruby - Všeruby 37, www.vseruby.eu
2. Rodinný hotel a restaurace Zach - Zelená Lhota 57, www.hotelzach.cz
3. Hospůdka Zemanka - Milence 33, www.plzen-info.cz/firma/zemanka
4. Hotel a restaurace Nová Koruna - Klostermannova 37, Nýrsko, www.novakoruna.cz
5. Hotel a restaurant Královský dvůr - Hamry 45, www.ceskehory.cz/kralovskydvur

Pořadí v kategorii penzion

1. Penzion St. Leonhard - Uhliště 21, www.leonhard.cz
2. Apartmány Koryťák - Stará Lhota 19, www.sumavanet.cz/apartmanykorytak
3. Penzion Královský Hvozd - Hamry 28, www.ceskehory.cz/kralovskyhvozd
4. Penzion u Sebastiana - Hodousice 32, www.sumava.net/usebastiana

Koho vylosovali členové hodnotící komise z řad hlasujících obyvatel v anketách? Jsou to: Milada Svobodová, Zelená Lhota; Eva Semelová, Janovice nad Úhlavou; Martina Klasnová, Nýrsko.

Tito výherci obdrží poukaz se slevou 200 Kč na oběd či večeři pro dvě osoby v restaurantu
Všeruby.

Vylosovaní návštěvníci soutěžících zařízení, kteří vyplňovali dotazníky pro zhodnocení služeb: Miloš Brunner, Klatovy; Leoš Karásek, Písek; Jaroslav Černík, Plzeň.

Výherci obdrží poukaz na jeden bezplatný nocleh pro dvě osoby v penzionu St. Leonhard.

Neznáte některé z představených restaurací a penzionů? Doporučujeme Vám je navštívit, budete jistě spokojeni!

Závěrem gratulujeme všem výhercům, srdečně děkujeme všem hlasujícím, členům poroty, všem provozovatelům prostor, kde jsme mohli umístit hlasovací boxy s anketami, soutěžícím restauracím a penzionům za účast v soutěži a také paní Marcele Šnebergerové z Hamrů za pomoc při vyhlašování vítězů soutěže v rámci Hamerské sekyry.

Soutěž byla finančně podpořena z Programu rozvoje venkova.